Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych, 28-30 września 2020, Szczecin

XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych – słowo bezpieczeństwo odmieniane było przez wszystkie przypadki. Bezpieczeństwo w przemyśle to jedno z najważniejszych zagadnień, o które firmy muszą stale dbać.

Jednym ze składników budujących bezpieczeństwo organizacji jest również bezpieczeństwo informacji. Dziś, kiedy większość z branż przemysłu wdraża projekty i rozwiązania cyfrowe, to właśnie bezpieczeństwo systemów komputerowych oraz systemów sterowania ICS determinuje w znacznym stopniu poziom odporności zakładów przemysłowych w odniesieniu do cyber zagrożeń.

Cyber (nie) Bezpieczeństwo … moje wystąpienie

Podczas swojej merytorycznej wypowiedzi odwoływałem się do standardów stanowiących bezpieczeństwo przemysłowe IEC 61511 szukając połączenia z aspektami ICS Security. Oczywiście, jest takie „połączenie”, bowiem norma IEC 61511 odnosi się bezpośrednio o do standardy IEC 62443. W dużym skrócie norma IEC 61511 zaleca ocenę ryzyka (ang. Risk Assessment) wg. metodologi normy i zaleceń standardu IEC 62443. O roli Security dla Safety opracuję oddzielny artykuł, który mam nadzieje pozwoli bardziej zrozumieć istotę zagadnienia. 

Co ważne i istotne z punktu ICS/OT Security, odnosimy się do standardu IEC 62443 (ISA-99) a nie szeregu norm ISO 27000. Obydwie normy potrzebne dla jednolitego systemu bezpieczeństwa. Jednak IEC 62443 uwzględnia specyfikę systemów ICS, czego brak w serii norm ISO 27000. Oczywiście, nie jest to żaden zarzut, po prostu normy ISO traktują Security organizacji od strony systemów IT. Tymczasem IEC 62443 buduję bezpieczeństwo organizacji i dla przemysłu, od najniższego poziomu, jakim jest ICS Security.

 

Być innowacyjnie bezpiecznym

Cyber (nie) Bezpieczeństwo systemów ICS - kierunek chemia. Kulanek
Roland Kulanek – temat prezentacji w ramach konferencji

Niezmierni cieszy mnie fakt, iż moja wypowiedź została przywołana w podsumowaniu konferencji. Organizator spotkania – Redakcja BMP opublikowała notatkę prasową, przytaczając część mojej wypowiedzi:

– Bezpieczeństwo dla zakładów przemysłowych jest jedno. Jest to proces ciągły, w którym jeśli nie będziemy wiedzieli na jakim jesteśmy etapie, nie będziemy mogli się czuć bezpiecznie 

Roland Kulanek, XIX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych, 28-30 września 2020, Szczecin

Wsłuchując się w treść debaty jaka miała miejsce 1 dnia Konferencji, oraz przy rozmowach kuluarowych, dziś mogę śmiało stwierdzić, iż rozumiem przemysł chemiczny w Polsce. Polska chemia jest tak naprawdę przy nadprożu i przed wykonaniem skoku w Industry 4.0. Rozumiem charakterystykę tej branży oraz problemy z jakimi się boryka

To co na dla innych segmentów przemysłu staje się normą (analityka, predykcja, IIoT, Konwergencja IT/OT), dla polskiej chemii jest przyszłością. Stąd też moje niezmierne zadowolenie z obecności w konferencji i możliwości wymiany doświadczeń. Industry X.0 w pewnym momencie obejmie polskie zakłady chemiczne, a teraz jest czas na to by przygotować się do tego wyzwania. Jest czas i sposobność zbudowania wiedzy, opracowania standardów branżowych.

Za rok spotkamy się w podobnym składzie osobowym, ze zmożoną siłą do działania oraz bez obwoszczeń związanych z Covid-19.

Dodaj komentarz

Zamknij panel

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize-premium/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-includes/functions.php(5279): ob_end_flush() #2 /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(308): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(332): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-includes/load.php(1124): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/rolek/securot.eu-uit7/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize-premium/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178